Przejdź do treści
Strona główna » Baza Wiedzy » Co to jest tokenizacja?

Co to jest tokenizacja?

Co to jest tokenizacja?

W najprostszych słowach, tokenizacja to proces, w którym rzeczywiste wartości, takie jak udziały firmy, dobra materialne czy usługi, ulegają cyfryzacji, co oznacza,
że są zamieniane za cyfrową walutę. Mowa tutaj o tokenach, które mogą i często posiadają więcej profitów niż zwykłe udziały. 

Jakie to korzyści?

Posiadacz tokenów danego projektu nie tylko staje się “udziałowcem” uprawnionym do otrzymywania wymiernych korzyści zwanych dywidendami. Może też spieniężyć części lub całości posiadanej wartości na giełdzie kryptowalut, handlując z innymi użytkownikami lub wymieniając daną walutę na inną czy też wychodząc
z krypto do  FIAT (pieniądz fiducjarny),czyli złotówki, dolar czy innej waluty.

Użytkownik zazwyczaj nabywa także możliwość korzystania z waluty w jej pierwotnym znaczeniu, jakim są płatności. Wykorzystując ten aspekt jednocześnie napędzamy projekt, który postanowił wesprzeć. Im bardziej wykorzystywana przez inwestorów jest część użytkowana danej waluty, tym lepiej dla całego przedsięwzięcia, a oto przecież chodzi. 

Jedną z największych zalet jakie niesie za sobą tokenizacja jest fakt, iż nie musimy być bajecznie bogaci, aby móc zainwestować i otrzymywać korzyści. Każdy, dosłownie każdy, może stać się częścią wybranego projektu, wspierając go nawet najmniejszą kwotą. Oczywiście zysk zostanie odpowiednio naliczony do zainwestowanej kwoty.

Trend, który mówił iż tylko bogaci się bogacą, a biedni biednieją, w tym przypadku został odwrócony i coraz częściej mówi się o sile, jaką tworzy społeczność zbudowana z mikroinwestorów. 

Platforma www.be-funder.com jest świetnym przykładem na to, że budując świadomą społeczność, można osiągnąć niewiarygodne rezultaty, co za tym idzie – wprost proporcjonalne korzyści dla każdej ze stron. Rozwiązanie z jakim mamy tu do czynienia nazywamy “WIN-WIN”. Każdy wygrywa!

Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie, który odróżnia tradycyjne rozwiązania od tych opartych o technologię blockchain. W przypadku tradycyjnego zakupu akcji firmy, jedyną wartością jaka nam pozostaje jest wiara w to, że po planowanym przez firmę wyjściu na parkiet giełdowy będziemy mogli sprzedać posiadane udziały z zyskiem. 

Tokenizacja to proces, który daje inwestorom większe bezpieczeństwo w tym zakresie. Cały system pozyskiwania funduszy oparty jest w tym przypadku na kryptografii, technologii blockchain i smart contract. Oznacza to, że wszystko dzieje się jawnie, nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w ustalone z góry zasady. Dzięki inteligentnym umowom (smart contract) wykluczamy z transakcji osoby trzecie, a także wiele słabych punktów tradycyjnego systemu, które mogłyby w mniejszym lub większym stopniu narazić transakcje. Wszystko dzieje się natychmiastowo i automatycznie, co bardzo usprawnia wszystkie procesy, wpisując się tym samym w trendy nowoczesności, gdzie wszystko dzieje się coraz szybciej.

#000000

X