Przejdź do treści
Strona główna » Baza Wiedzy » Czym są tokeny?

Czym są tokeny?

Dołącz do społeczności Be-Funder.com

Kryptowaluty, monety, żetony, tokeny – jest tego naprawdę ogrom. Jak to wszystko rozpoznać i zrozumieć o co chodzi? Często nadużywamy jakiegoś pojęcia, tak jak w przypadku kryptowalut. Mówimy, że ostatnio na rynku pojawiło się mnóstwo nowych krypto. Najczęściej jednak jest to mylne stwierdzenie, wynikające z braku rzetelnych informacji, o które ciężko nie tylko w świecie krypto. Najczęściej chodzi o tokeny i to o nich dowiesz się w tym artykule.

Ekonomia określa token jako przedmiot numizmatyczny, różniący się od monet czy banknotów. Tokeny są wykorzystywane w grach komputerowych, grach planszowych oraz wielu innych miejscach. Mogą służyć jako voucher, karta podarunkowa bądź bon. Nas jednak bardziej interesuje ich związek z rynkiem krypto.

W tym miejscu trzeba rozgraniczyć dwie grupy osób, których interesuje ta tematyka. 

Pierwszym są inwestorzy, których celem jest wybranie interesującego projektu, zapoznanie się z nim i zakupienie tokena, tanio. W dłuższej perspektywie czasu oczywiście chodzi o wymianę/sprzedaż tokena z zyskiem. 

Druga grupa to firmy lub coraz częściej osoby fizyczne, które dostrzegają potencjał technologiczny i rozwojowy obszarów tokenizacji. Posiadają świadomość możliwości jakie daje pozyskiwanie środków, poprzez wymianę korzyści i decydują się na stokenizowanie części lub całości swojego przedsięwzięcia. 

Tokenów jest  znacznie więcej niż samych kryptowalut.

W technologii zastosowanej w Bitcoinie nie ma żadnych tokenów, natomiast  sytuacja w sieci Ethereum wygląda całkiem inaczej. W niej tokeny można kreować za pomocą smart contracts, które tworzone są wokół protokołu. Na Podstawie Ethereum można tworzyć nieograniczoną liczbę tokenów, które podobnie jak cyfrowe waluty możemy przesyłać i odbierać. 

Różnica polega jednak na tym, że opłaty transakcyjne na tokenach trzeba dokonać w kryptowalucie ETH. We wszystkich sieciach, gdzie można kreować tokeny wygląda to mniej więcej podobnie. Tokeny są tworzone dzięki smart contract w danej sieci blockchain. Smart kontrakty mogą być tworzone bez żadnych ograniczeń, dlatego różne tokeny mogą znaleźć się w tej samej sieci blockchain. A za operacje, które są wykonywane za pomocą tokenów, trzeba zapłacić w krypto. 

Często projekty kreują swój własny token na potrzeby ICO. Tak jak odbywa się to na platformie Be-funder.com. Gdy środki zostaną zebrane, token jest dostępny na giełdach. Zespół pracuje nad dalszą częścią projektu, która zakłada np. tworzenie blockchainu. Kiedy uda się osiągnąć wyznaczony cel, token stworzony na innym blockchainie jest zmieniany na coina, który oparty jest na blockchainie przedsięwzięcia.

Nie jest to jednak przymusowa praktyka. Przy tworzeniu tokenizacji jest bardzo duża różnorodność i każdy proces może wyglądać inaczej. Istnieje wiele platform, gdzie można tworzyć tokeny i każda posiada swój standard. Zdecydowanie najpopularniejszą platformą do kreowania tokenów jest Ethereum i standard ERC20.

Standardy ciągle są rozwijane i mogą odpowiadać przeróżnym potrzebom tokenizacji np. udziałów firmy, papierów wartościowych, nieruchomości bądź innych unikatowych czy na swój sposób wyjątkowych przedmiotów.

#000000

X